OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

Východoslovenský kotrmeliak

Chovný cieľ

 

Požiadavky na východoslovenského kotrmeliaka (Vk)

 

 

           Akrobatický výkon:

U východoslovenského kotrmeliaka sa vyžaduje ochota lietať aspoň 20 minút, za ideálneho počasia aj hodinu. Dobre trénované holuby lietajú aj dlhšie. Akrobaciou rozumieme kotrmelce dopredu, alebo dozadu, točenie sa okolo vystretého krídla, tanierové točenie, rôzne iné prvky, ktoré sa často ani nedajú popísať. Pri akrobacii holub padá niekoľko metrov, avšak prepad nesmie byť bez akrobacie. Ak nepopísateľné akrobacie  holub počas preteku zopakuje, sú bodovateľnou akrobaciou. Akrobatické prvky musia byť sú prudké, nespočítaeľné,  ich počet sa len odhaduje. Vždy sú naviazané na seba, spojené do šnúr, nikdy nie samostatné. Samostatné prvky, prvky s malou razanciou, akrobacia mimo kŕdľa, ľahko spočítateľné, rôzne padania po chvoste, orlovanie, stavanie, náznaky akrobacie nie sú hodnotené. Počas letu je potrebná dostatočná frekvencia akrobacie. Takou frekvenciou sú aspoň tri hodnotiteľné akrobacie za minútu letu na kŕdeľ. Vtedy päť členný kŕdeľ dosiahne v hodnotení pretekov nad 60 bodov. Ideálne je aspoň jedna akrobacia na minútu letu na každého holuba v kŕdli. Potom výkon kŕdľa je nad 100 bodov. Holuby musia lietať vždy v kŕdli a po akrobacii vypadnuté holuby z kŕdľa, sa musia snažiť dostihnúť kŕdeľ. Holuby musia robiť aspoň 3 rýchle kotrmelce v šnúre, alebo aspoň dve, na seba rýchlo naväzujúce rôzne akrobatické prvky. Lepšie je, ak počet akrobacií v šnúre je viac než 6, čo je hodnotené 1,5 bodom za každú šnúru. Ideálne je, ak akrobaciu urobia naraz všetky holuby kŕdľa, ktoré sa nazývajú  "plná akcia" (full turn), čo je ohodnotené dvoma bodmi na holuba, čiže spolu 10 bodov. Pomalé prevedené akrobacie sa nebodujú. Vyžadujeme pestrú akrobaciu. Ak holuby robia len kotrmelce dozadu, nie je to chybou, avšak cennejšie sú holuby s rozmanitou, tzv. pestrou akrobaciou. Holuby počas letu robia aj nebodovateľné figúry, čo zlepšuje pestrosť akrobacie a preteky robí zaujímavejšími. Akrobaciu holuby majú robiť v malej a strednej výške. U holubov letiacich vo veľkej výške sa akrobacia neráta, lebo nie je možné spoľahlivo ju rozoznať  a posúdiť jednotlivé figúry. Vtedy dostáva kŕdeľ 1 bod za minútu letu bez ohľadu na akrobaciu. Holuby nesmú zosadnúť pred uplynutím 15. minúty letu. Pretek trvá max. 40 minút. Holuby Vk pomerne nerady samy lietajú, sú lenivejšie. Preto je potrebný tréning. Viacerí chovatelia, hlavne starší uprednostňujú tréning mladých kotrmeliakov s vysokoletkami, aby si vštiepili správny kŕdľový let a vydržali dlho lietať. Vk majú výborný orientačný zmysel a zo vzdialenosti 30 km sa vráti domov skoro každý trénovaný holub.

 

Ideálny let u Vk podľa smerníc. 

                Kŕdeľ lieta vo voľnejšej formácii, vo veľkých kruhoch, alebo ležatej osmičke, primerane rýchlo a stúpa za súčasnej akrobacie. Jednotlivé akrobatické prvky spájajú do šnúr po 4 – 6 akrobatických prvkoch. Tieto robia rýchlo za sebou bez prerušenia, prudko, že ich počet je možné len odhadnúť, nie spočítať. Akrobaciu musí začať kotrmeliak v kŕdli. Ak ju začne robiť mimo kŕdeľ, nie je bodovaná. Do akrobacie kotrmeliak nastupuje s ľahkosťou, „kedy sa mu zachce“, bez dlhej prípravy. Pred začiatkom niekedy aj zatlieska. Tak isto náhle zastaví akrobaciu a pokračuje v hladkom lete v smere letu kŕdľa, z ktorého začal akrobaciu. Niektoré kotrmeliaky po dosiahnutí hornej hranice strednej výšky, začnú pestrú akrobaciu v sériách šnúr s prepadom 5 - 20 m, niekedy aj viac, pričom po krátkom prerušení 5 – 10 sekúnd pokračujú v ďalšej šnúre. Takých šnúr urobia 3 – 5, niekedy aj viac, pričom sa takto dostane celý kŕdeľ do malej výšky. Každá jednotlivá šnúra o najmenej troch kotrmelcoch je hodnotená 1 bodom. Počas tejto akrobacie sa jednotlivce od kŕdľa príliš nevzďaľujú a držia veľmi voľný kŕdeľ. Takýto spôsob letu je pozostatkom po predchodcovi Vk, ktorý sa nazýval "rojenie komárov". Po klesnuti do malej výšky sa kŕdeľ znova sformuje a vystúpa za súčasnej akrobacie do hornej hranice strednej výšky. Tento let  kŕdeľ viackrát zopakuje počas preteku. Takáto akrobacia je  typická pre Vk Ok a ďalších kotrmeliakov blízkych týmto plemenám.  Po skončení preteku holuby zosadnú na holubník naraz - spolu.     


Chov a  odchov:   

Východoslovenské kotrmeliaky sú životaschopné, energické, pritom znášanlivé a pohyblivé. Ľahko odchovávajú mláďatá v svetlých, priestranných holubníkoch s dobrou starostlivosťou a dobrej stravy. Niektoré páry odchovajú za sezónu až 10 mláďat. Pomerne nerady sa kúpu. Nie sú plaché a na chovateľa si rýchlo privyknú. Pokiaľ sú krmené v holubníku, po zemi po dvore sa pomerne málo pohybujú. Niektoré línie ťažšie znášajú zásahy do hniezda počas odchovu mláďat. Bez problémov odchovávajú podložené mláďatá aj iných plemien holubov. Kŕmia aj nevyletené mláďatá iných rodičov. Ťažšie znášajú zatvorenie v holubníku na dlhší čas (napr. pri častých útokoch pernatých dravcov), ale i vo volierovaných chovoch dosahujú pomerne slušné výsledky. Do chovu nechávame len kotrmelcijúce holuby, aj keď niektorí chovatelia vychovali dobrých rolerov po nerolujúcich holuboch.  

  Ťažko znášajú zmenu prostredia a ťažšie si zvykajú ma zmenu holubníka (pri predaji, presťahovaní a pod.). Preto kupujeme ešte nevyletené mláďatá, ktoré sa ľahko usádzajú. Staršie holuby po zakúpení a karanténe napárime na vlastné holuby a pustíme ich pri naháňaní na hniezdo. Vtedy je usadenie veľmi úspešné. Inak je potrebná k usadeniu voliera, či klietka pred letáčom na dlhší čas asi 3 - 4 týždne. Pred vypustením, kúpeného holuba okúpeme a potom bez plašenia ho necháme vyjsť na strechu. Počas sušenia sa zoznámi s prostredím a zvyčajne aj keď odletí, nájde si cestu naspäť.